Napelemes rendszer kulcsrakészen, garanciával és ügyintézéssel 2022-ben
A napelem rendszer régebben elérhetetlennek tűnt a legtöbb lakossági felhasználónak. Az elmúlt pár év során viszont a folyamatos technikai fejlesztéseknek köszönhetően kielégítő teljesítményű és kiváló minőségű rendszerekhez juthatunk hozzá megfizethető áron. Egy jól méretezett napelemes rendszerrel jelentősen csökkenthetjük, vagy akár le is lenullázhatjuk a villanyszámlát, sőt, akár a fűtési rendszert is kiválthatjuk megújuló energiaforrásokkal.
Itt kérhet pontos árajánlatot napelemes rendszerre: https://jonapelem.hu/kalkulator
Miért éri meg napelemes rendszert telepíteni?
A lakossági felhasználóknak kifejezetten megéri a napelem rendszer telepítése, főleg akkor, ha szaldós elszámolással szerződnek. Akár 4-7 év* alatt is megtérülhet egy okosan megtervezett napelemes rendszer, hiszen a házunkon egy saját kis naperőmű termeli az elektromos áramot.
Ez egy hosszútávú beruházás, nem véletlen, hogy a napelem panelekre akár 25 év garanciát is adnak a telepítés során. Az inverterekre sokszor 10 év garancia jár, a napelem tartószerkezete akár 60 évig is kitart. Ráadásul ha napelemes rendszer kerül a házunkra, az ingatlan energetikai besorolása és az értéke is nőhet.
*A rezsicsökkentés módosítás után (2022 augusztus 01-től) a villamos áram ára jelentősen megnövekedik, ezért a megtérülési idő is nagymértékben csökken. A megtérülési idők nagyban függenek a rendszer méretétől.
Hogy működik a napelem?
A napelemek a fotovillamosság elve alapján működnek. Angolul photvoltaic effectnek nevezik ezt a jelenséget, innen származik a PV rövidítés. Lehetne csűrni-csavarni, próbáljuk a legegyszerűbben elmondani: a fémeket, félfémeket érő fény elektromágneses sugárzás, ennek hatására pedig elektromos áram keletkezik. Ha a napelemeket napenergia, vagyis fény éri, egyenáramot termelnek, ezt az alacsony feszültségű áramot alakítja az inverter magasfeszültségű váltóárammá, amivel már üzemeltethetjük az elektromos eszközeinket.
Hogy alakul a napelem rendszerek ára 2022-ben?
A napelem rendszer ára függ a napelem és az inverter márkájától, a méretezéstől és attól is, hogy milyen speciláis elképzelése van a megrendelőnek. Egy 4 kW-os napelem rendszer ára megközelítőleg 1,8-2 millió forintba kerül. Ebből arra is lehet következtetni, hogy nagyjából félmillió forint kilowattonként az ár. Persze ehhez érdemes azt is tudni, hogy egy kisebb (1-2 kw-os) rendszer telepítése fajlagosan drágább, mint egy nagyobb rendszeré.
Mennyi idő alatt térül meg a napelem rendszer?
Nagy vonalakban egy napelemes rendszer 7-10 év alatt térül meg. Ám ahhoz, hogy pontosabb számokat kapjunk, érdemes tisztában lenni néhány tényezővel:
- mennyibe került a rendszer telepítése?
- mekkora a rendszer mérete és a megtermelt villamos áram mennyisége?
- mennyi a megtakarított energiaköltségek nagysága?
- mennyi bevételünk van a fel nem használt és a hálózatba táplált villamos áramból?
Már írtunk arról, hogyan termeli meg az elektromos áramot a napelem, most nézzük meg, hogy működik rendszerszinten a folyamat. A napelem nem a saját házunkba termeli az áramot (hacsak nem szigetüzemű a rendszerünk), hanem a hálózatra és onnan kapjuk vissza az áramot, amikor fel szeretnénk használni. Vagyis olyan, mintha egy nagy hálózati akkumulátorba töltenénk az áramot, ahonnan fel is tudjuk venni szükség esetén. Épp ezért kell olyan villanyóra, ami méri, hogy mennyi áramot termelt a rendszerünk és mi mennyit használtunk fel belőle. A szaldó elszámolásnál ha több áramot termeltünk, mint amennyit felhasználtunk, kWh-ként bruttó nyolc forintot kapunk vissza.
Ha viszont mi használunk több áramot, mint amennyit megtermeltünk, kifizetjük a szolgáltatónak. 2023. december 24-ig még az előnyösebb szaldó elszámolással lehet szerződni, utána már bruttó elszámolással köthetünk csak szerződést. Érdemes most belevágni a telepítésbe, hogy elkerüljük az előnytelenebb bruttó elszámolást.
A bruttó elszámolás pontos részleteit még nem tudjuk, annyi biztos, hogy a szolgáltató alacsonyabb áron fogja megvásárolni tőlünk a többlet termelést, mint amennyiért mi vennénk meg tőlük.
A megtérülés függ a tájolástól, a dőlésszögtől, a napsütéses órák számától, az árnyékolástól. Ha van egy déli tájolású tetőnk, a napelemek dőlésszöge 35 fokos, akkor egy 4 kW-os maximális teljesítményű napelemes rendszer nagyjából évi 4800 kWh villamos energiát termel.
2022. augusztus 01 előtt: Az A1 normál árszabás esetén 1 kWh áram ára 37,54 forint. Szorozzuk meg a naplemes rendszerünkkel megtermelt évi 4800 kWh-val, és akkor megkapjuk, hogy éves szinten 180 192 forintnyi áramot termeltünk. Kb. 1,8-2 millió forintba kerül egy ekkora rendszer, vagyis nagyjából 10 év alatt térül meg a beruházás.
2022. augusztus 01 után: 4800kWh éves termelésből a rezsicsökkentéses áron (37,54 Ft) 2523kWh-t számolunk és a fennmaradó 2277 kWh-t pedig piaci áron (kb 70 Ft) számolunk. Vagyis éves szinten a rezsicsökkentés és a fennmaradó részt összeadjuk és így jön ki az éves termelés.
Rezsicsökkentéses rész: 2523kWh x 37,54Ft = 94 713 Ft és a
Piaci áron: 2277 kWh x 70 Ft = 159 390 Ft
Össz éves termelés : 254 103 Ft. Vagyis egy 1,8-2 millió forint értékű napelmes rendszer nagyjából 7 év alatt térül meg. Ha ehhez még 50%-os otthonfelújítási támogatást is fel tud venni akkor a beruházás 3,5 év alatt térül meg.
Hogyan telepítjük a napelemes rendszert?
A telepítés előtt fel kell mérni, hogy mekkora napelemes rendszerre van szüksége, milyen a tető tájolása, dőlésszöge, állapota. Utána még jó három hónapot rá kell szánni az ügyintézésre, ezzel önnek nincs semmi tennivalója. A telepítés viszont kb. csak egy napot vesz igénybe. Ha cseréptető van, akkor a napelemeket a szarufához és az ellenléchez kampókkal rögzített sínekre helyezzük. A cserepeket nem kell megfúrni, a csavarok a cserepek alatti fa elemekbe kerülnek.
Miből áll egy napelem rendszer?
A napelemes rendszer leglátványosabb része maga a panel, vagyis a napelem. De ezen kívül még ott van az inverter, a tartószerkezet és a vezetékek, a rögzítők.
Milyen napelem panelek vannak?
A napelemeknél régebben érdemes volt egymással összehasonlítani a polikristályos és monokristályos napelemeket és a köztük lévő különbségeket, előnyöket, hátrányokat. Ma már az új telepítések során csak monokristályos napelemekkel találkozunk. A mono napelemek celláit kristályos szilíciumból készítik, hatékonyabbak, mint a polikristályos napelemek, ráadasul jobban bírják a hőt, nem romlik a hatásfokuk az évek során.
A hagyományos mono napelemek mellett ma már léteznek ún. PERC-technológiával készített panelek. Ezeknek akár 6 %-kal jobb lehet a teljesítményük, mivel a panelbe illesztett alumínium vezetőréteg visszavezeti a fényt az áramtermelésbe.
A BiFacial vagy kétoldalú napelem panelek nemcsak fentről, hanem alulról is képesek felvenni a napenergiát, és akár 25-30 %-kal nagyobb teljesítményre képesek.
Léteznek még félcellás panelek is, ezeknek az előnye, hogy kevésbé melegszik fel a termelés során, így a panelek élettartama is hosszabb, mint a hagyományos paneleké.
Mi a szerepe az inverternek?
Az inverter a napelem rendszer lelke. Alapvető feladata, hogy átalakítsa a napelem által megtermelt alacsony feszültségű egyenáramot magas feszültségű váltóárammá. Ezzel az árammal pedig már üzemeltethetjük az elektromos eszközeinket. De az inverternek van még néhány fontos szerepet: összegyűjti a termelés adatait, amit le is olvashatunk, vagy wifikapcsolat segítségével kinyerhetünk belőle. Emellett az inverter optimalizálja is a termelést: ha néhány panel árnyékba kerül, felfüggeszti a csökkent teljesítményű panelek működését, így a rendszer nem alkalmazkodik az átmenetileg kisebb teljesítményű panelhez, vagyis maximális termelésre képes.
Milyen tartószerkezetet válasszak?
A tartószerkezet kiválasztásánál meg kell vizsgálni, hogy milyen paneleket szeretnénk telepíteni, mekkora súly nehezedhet a jövőben a panelekre (szél, eső, hó). A hagyományos, ferdetetős tartószerkezet akkor jó, ha a tetőnknek megfelelő a tájolása és a statikai állapota.
Ha lapostetőre helyeznénk a napelem paneleket, masszívabb erősebb rögzítésre lesz szükségünk, mint a ferdetetős megoldásnál, hiszen a szél itt nemcsak felülről nyomja a paneleket, hanem alulról is belekaphat. Ezek a tartószerkezetek valamivel drágábbak, mint a hagyományos társaik.
A legtöbb ember fejében a napelem csak a háztetőn helyezkedhet el. Pedig a lapostetőn kívül még a földre telepített napelem rendszer is szóba jöhet. Lakossági szinten akkor érdemes a földre telepíteni a napelemes rendszert, ha napelem szempontjából előnytelen a tetőszerkezet tájolása és van elég hely a kertünkben. Mivel ennél a megoldásnál is meg kell oldani a szél elleni védelmet, a földre telepíthető napelemes tartószerkezetet álalában lebetonozzák vagy földcsavarokkal rögzítik.
Hogyan számoljam ki, hogy mekkora napelemes rendszerre van szükségem?
A napelemes rendszer kiszámolásánál azt kell alapul vennünk, hogy mennyi a villanyszámlánk. És természetesen arra is gondolni kell, hogy a jövőben milyen más elektronikus eszközt szertenénk használni. Sokan esnek abba a hibába, hogy miután telepítették a napelemes rendszert, lényegesen több áramot használnak (pl. elektromos fűtőpaneleket telepítenek), mert hát az áram most már ingyen van. Aztán rádöbbennek, hogy mégsem megy “lejjebb” a villanyszámla olyan mértékben, ahogy számítottak rá. Érdemes tudatosítani az eszközhasználatot, előre megtervezni a fogyasztást.
Ha szeretnénk elektromos fűtőpaneleket, esetleg elektromos autót használni, tervezzünk nagyobb teljesítményű napelemes rendszert. Segítünk összerakni az Ön igényeit kielégítő kis naperőművet, hogy ne érje csalódás. Mindig kérje napelem szakértőnk véleményét és tanácsát mikor a rendszer méretét tervezi. Itt tud árajánlatot kérni és a napelem szakértő visszahívja, hogy megbeszéljék a részleteket.
Mire figyeljünk a napelem rendszernél?
Telepítés előtt figyelembe kell venni néhány fontos szempontot, hogy ne érjen minket csalódás. Nagyon sok múlik a megfelelő méretezésen, terméken és a kivitelező cégen.
Milyenek az ingatlan adottságai?
Az ingatlannak vannak földrajzi adottságai, ezeket alaposan meg kell vizsgálni, amikor napelemes rendszert tervezünk. Meg kell nézni, hogy milyen fekvésű a tető, mennyi a napsütéses órák száma az adott területen, milyen árnyékoló tárgyak vannak a környéken (pl. magas fa, épület stb.).
Mik az igényeim?
A méretezésnél fontos, hogy számoljuk bele a jövőbeni fogyasztást is a rendszerbe. Általában az a jellemző, hogy akinek van egy napelemes rendszere, annak megnő az energiaigénye is. Például kiváltja a gázfűtést elektromos fűtésre, klímára, fűtőpanelre, hőszivattyúra, villanykazánra. Esetleg elektromos autót tölt a napelemes rendszerről, vagy a medencefűtést oldja meg róla. Van, aki jacuzzit, járdafűtést, kertvilágítást, feljárófűtést szeretne később telepíteni.
Milyen a termék?
A megfelelő termék kiválasztása is nagyon fontos. Sokan nem bíznak a kínai termékekben, pedig a világ vezető napelem gyártói szinte kizárólag Kínában gyártják az eszközöket. Hosszú évek szakmai tapasztalata alapján állíthatjuk, hogy ezek minőségi napelemek, inverterek vagy éppen tartószerkezetek. Vegye fel velünk a kapcsolatot és megtaláljuk Ön számára a legjobb terméket!
Milyen a kivitelező cég?
Nem mindegy, hogy mit ajánl a kivitelező cég! A minőségi fizikai kivitelezésen kívül mi teljeskörű ügyintézést nyújtunk, vagyis Önnek nem kell a szolgáltatókkal állandóan egyeztetnie. Nem mi vagyunk a legolcsóbb napelemes cég, de megéri velünk dolgozni. Természetesen el lehet intézni egyedül vagy egy kis céggel is a napelem telepítést, akkor viszont készüljön fel arra, hogy sok-sok időt, papírmunkát, műszaki bevizsgálást kell a nyakába vennie. És akkor nem beszéltünk az ügyintézéssel járó stresszről és bizonytalanságról.
Nálunk ennek már bejáratott rendszere van, napi szinten intézzük ügyfeleinknek a rendszer fizikai telepítése mellett a hosszadalmas papírmunkát. Persze találhat kisebb cégeket, akik lenyomják az áraikat, viszont nagyon sok pénzt és időt veszíthet egy rossz minőségű, olcsó szolgáltatással.
Milyen támogatások vannak napelemre?
Jelenleg két lakossági támogatás fut a napelem rendszerekre. Az 50%-os lakásfelújítási támogatással a napelemes rendszer telepítésének és anyagköltségének felét utólag vissza lehet igényelni a MÁK-tól. Az 50%-os támogatásnál nincs megkötve, hogy mekkora teljesítményű rendszert telepíthet és még szaldós szerződést köthet. Ráadásul ez a támogatást nem csak napelemes rendszerre, hanem egyéb felújítási munkálatokra is fel tudja használni.
A 100%-os pályázattal már több probléma adódik. Egyrészt ennél a támogatásnál csak bizonyos jövedelem alatt lehet pályázni, másrészt hosszú az elbírálás, csak bruttó elszámolással lehet szerződni, maximalizálva van a rendszer teljesítménye és a telepítés könnyen lehet, hogy 3 hónap helyett akár egy év múlva lehet csak elvégezni.
Mi az 50%-os támogatási rendszert javasoljuk, a 100 %-os pályázat eddig sajnos nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, a legtöbb pályázó még fél évvel a beadás után is csak várja az eredményeket, hogy aztán drágábban és bruttó elszámolással telepíthessen napelemes rendszert.
Pályázattal vagy pályázat nélkül érdemes minél hamarabb belevágni a telepítésbe, hogy a napelem rendszer minél hamarabb megkezdhesse nekünk az áramtermelést!
Kérjen díjmentes ajánlatot napelem tanácsadónktól
Ha hatékonyan szeretné csökkenteni otthona energia kiadásait, akkor itt kérjen díjmentes árajánlatot.
A kollégánk megkapja a kérését és egy pontos, az Ön igényeire szabott ajánlattal fogja keresni.