Napelem pályázat kisokos 2022-re
Napelem pályázat: mindenki árgus szemekkel figyeli a lakossági és céges támogatási rendszereket. Most nézzük meg, milyen pályázatokat írtak ki idén, kinek érdemes pályáznia, melyiknek milyen követelményei vannak? Arra is kitérünk, hogy mekkora összegre, milyen teljesítményű napelemre lehet pályázni. Először nézzük a céges napelem pályázatokat, majd rátérünk a lakossági szektorra is.
Céges napelem pályázat
Az elmúlt években folyamatosan írják ki a cégeknek szóló napelem pályázatokat. Ezek között vannak speciális és általánosabb pályázatok, viszont szinte lehetetlen egyetlen cikkben összeszedni valamennyit. Ám mi résen vagyunk, állandóan figyeljük a cégeknek kiírt pályázatokat, vegye fel velünk a kapcsolatot és segítünk megtalálni az Ön számára megfelelő támogatási formát!
De nem biztos, hogy érdemes várni egy-egy pályázatra. Sajnos az elmúlt hónapokban a folyamatos áremelkedés a napelemes szektort is elérte. Épp ezért mire egy pályázat végigfut, könnyen lehet, hogy 25-30 %-kal többe kerül a napelemes rendszer. Ha meg tudja finanszírozni saját zsebből, jobb, ha pályázat nélkül is belevág. Hiszen minél hosszabb idő telik el, annál inkább emelkedhetnek a költségek, ráadásul a termelési idő is kiesik.
Lakossági napelem pályázat
Az utóbbi években egyre több olyan pályázatot írnak ki, ami a lakossági felhasználókat szólítja meg. Ezek közül jelenleg két támogatási rendszer fut, az egyik a lakásfelújítási támogatás néven ismert utófinanszírozott pályázat, a másik pedig a kétes hírnévre szert tett 100%-os napelem pályázat.
Lakásfelújítási vagy otthonfelújítási támogatás (50%-os támogatás vagy 6 millió-3 milliós támogatás)
Ezzel az állami támogatással nem csak a napelemes rendszert, hanem az ingatlanunk felújítását is finanszírozhatjuk, nekünk kell megfinanszíroznunk a költségeket, aminek a felét, de maximálisan 3 millió forintot visszaigényelhetünk a MÁK-tól.
Mettől meddig lehet pályázni?
A Lakásfelújítási támogatást 2021. január 1-től 2022. december 31-ig lehet igénybe venni.
Ki pályázhat?
Az a szülő, aki legalább egy gyereket nevel. Ez azért fontos kitétel, mert a korábbi támogatásoktól eltérően (pl. CSOK, Babaváró) egyedülálló szülők is igényelhetik a támogatást.
Az is lényeges, hogy gyereknek számít:
- a 12. hetét betöltött magzat
- a 25. életévét be nem töltött gyerek
- a 25. életévét már betöltött, de tartósan beteg vagy megváltozott munkaképességű személy
A 25 év alatt gyerekek esetén, az 518/2020 rendelkezésben eddig leírtak és a Magyar Államkincstár (MÁK) állásfgoglalások alapján, az igénylésnél nem számít, hogy a gyerek dolgozik-e.
A támogatás igénylésének van egy lényeges alapfeltétele: az igénylőnek, együttes igénylés esetén legalább az egyik igénylőnek minimum 12 hónapja – legfeljebb 30 nap megszakítással – folyamatos TB jogviszonnyal rendelkezzen. A lakásfelújítási támogatás igénylésénél a folyamatosság igazolásához az 1 éves külföldi jogviszony is elfogadják, ám az igénylés pillanatában már magyar TB jogviszonnyal kell rendelkeznünk.
Mire lehet pontosan pályázni?
A mi szempontunkból a legfontosabb, hogy napelemes rendszerre vagy napkollektor telepítésére, cseréjére lehet pályázni, ahol a számlán szereplő anyagdíj és munkadíj együttes összege nem lehet több, mint bruttó 450.000 Ft/kWp. Érdemes azonban összeszedni a szükséges felújítási munkálatokat, hogy a maximálisan elérhető 3 milliós támogatást elnyerjük.
A napelemes rendszeren kívül még az alábbi munkavégzések, anyagköltségek kapcsán lehet utólagos támogatást igényelni.
- fűtési rendszer telepítése vagy annak korszerűsítése, beleértve az egyes fűtési elemek cseréjét is. A fűtési rendszer megújuló energiaforrások alkalmazásával is megoldható
- a víz- és csatorna bevezetése, az elektromos és gáz-közműszolgáltatás bevezetése, ezek belső hálózatának cseréje vagy kiépítése
- WC vagy fürdőszoba kialakítása olyan ingatlanban, amelyben eddig még nem volt
- az ingatlan szigetelése, beleértve a lábazatszigetelést, a hang-, hő-, és vízszigetelést is
- külső nyílászáró lecserélése, árnyékolók, redőny, spaletta, biztonsági rács és rovarháló telepítése vagy cseréje,
- párkány, küszöb felújítása vagy cseréje,
- tetőcsere vagy felújítás illetve szigetelés,
- égéstermék-elvezető felépítése vagy korszerűsítése,
- klímaberendezés beépítés vagy csere,
- a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat lecserélése, felújítása, festése vagy tapétázása
- galériaépítést,
- belső lépcső építése vagy cseréje,
- szaniterek beépítése vagy cseréje,
- villanykapcsolók és -dugaljak beépítése és cseréje,
- belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök építése, felújítása vagy cseréje
- lámpák vagy világító testek beépítése vagy cseréje
- az ingatlannal azonos helyrajzi számon található épület, ami nem lakás céljára szolgál, mint például a nyári konyha, a mosókonyha vagy a tároló felújítása,
- kerítés építése,
- gépjárműtároló felépítése vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása,
- terasz, loggia, erkély, előtető felépítése,
- térburkolat készítése vagy annak cseréje,
- télikert kialakítása,
- meghatározott akadálymentesítési munkák,
- alapozási szerkezet megerősítés,
- beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése illetve cseréje
- használati melegvíz rendszer kiépítése, korszerűsítése, annak elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrás használatát is.
Mennyi az elnyerhető támogatás összege?
Maximum hárommillió forint.
Szükséges-e önerő?
Igen, ez a támogatás úgy működik, hogy megrendeljük, kifizetjük a munkát, számlát kérünk minden anyagdíjról és a munkadíjról, majd beküldjük a MÁK-hoz az igénylésünket a számlaösszesítővel. A lakáson végzett építési munkák befejezését és a legutolsó számla kifizetését követően 60 napon belül, de legkésőbb 2022. december 31-ig igényelhetjük. Több számla esetén az igénylési határidő számításánál a legutolsó kifizetési időpontot kell alapul venni.
Mit tegyek, ha nincs elég önerőm?
Ha nincs elegendő önerőnk, akkor 2021.02.01 óta felvehetünk egy ún. kamattámogatott felújítási hitelt, amit csak a lakásfelújítási támogatáshoz igényelhetünk. Ez egy speciális államilag támogatott hitel, aminek:
- maximum 3% lehet a kamata
- fix kamatozású
- a maximális hitelösszeg 6 millió forint
- a futamideje maximum 10 év
- jelzálog alapú, Ingatlanfedezet szükséges hozzá
- a hitelt az utólagosan elérhető 3 millió forint vissza nem térítendő támogatás automatikusan csökkenti majd.
Mennyi a futamidő?
- 6 millió Ft 10 év futamidővel 58.000 Ft/hó
- 3 millió Ft 10 év futamidővel 29.000 Ft/hó
További részletekért katt a MÁK hivatalos oldalára.
100 %-os napelemes pályázat
100 %-os napelemes pályázat
A másik lakossági támogatás igénylését bármilyen jól is hangzik, nem javasoljuk, bár az első körös jelentkezés határideje már lejárt 2022 februárjában. 2021 őszén lengették be az ún. 100 %-os napelem támogatást (teljes nevén: RRF-6.2.2 Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva).
A támogatás lényege, hogy az alacsonyabb jövedelemmel rendelkező ingtalantulajdonosok (különösen ha fejlesztésre szoruló területen laknak), ingyen jussanak napelemes rendszerhez. Azonban a legtöbb pályázó még fél évvel a beadási határidő után sem kapott értesítést arról, hogy elnyerték-e a pályázatot. Közben pedig folyamatosan nőnek az árak, a pályázatban résztvevő kivitelező napelemes cégek kerülnek nehéz helyzetbe, hiszen az eredeti áron már nem tudják telepíteni a napelem rendszert. A pályázóknak így az eredeti minimális költségek helyett jelentős összegeket kell majd kifizetniük a „100%-os” támogatás helyett.
Kérjen díjmentes ajánlatot napelem tanácsadónktól
Ha hatékonyan szeretné csökkenteni otthona energia kiadásait, akkor itt kérjen díjmentes árajánlatot.
A kollégánk megkapja a kérését és egy pontos, az Ön igényeire szabott ajánlattal fogja keresni.