Megéri-e az infrapanel fűtés 2022-ben?
Az infrapanel fűtés akkor éri meg, ha elég napelemünk van hozzá. Ennél azért bővebben is belemerülünk a témába, megnézzük, hogyan működik az infrapanel, milyen esetben érdemes alkalmazni és arra is kitérünk, hogy megközelítőleg mennyibe kerül a panel és a telepítés.
Mi az infrapanel?
Az infrapanel az egyik legnépszerűbb elektromos fűtési technológia. A paneleket leginkább a menyezetre szerelik, de vannak falra szerelhető vagy padlóra állítható infrapanelek is. Egy tábla alakú berendezést kell elképzelni kerámiaszemcsés fűtőfelülettel.
Hogyan működik az infrapanel?
Az infrapanel a Naphoz hasonlóan a szabad szemmel nem látható, rövid elektromágneses sugarakkal, vagyis infrasugarakkal ad meleget. A panelben elektromos áram segítségével izzítanak fel egy fémlemezt, ami hamarosan 85-95 celsius fokra melegszik, és az elektromágneses sugárzásnak köszönhetően pillanatok alatt meleget érzünk. A panel hátlapja szigetelve van, ráadásul egy hőtükör fóliát is szereltek a rendszerbe, hogy a megtermelt hőenergia ne a falakba, plafonba távozzon, hanem a lakókat melegítse.
Ha bemegyünk egy szobába, ahol ezzel a megoldással fűtenek, hasonló érzésünk lesz ahhoz, ahogy a napsütés ér minket.
Az infrasugarak ugyanis nem a levegőt melegítik, hanem az élőlényeket, közvetlenül a testeket. Épp ezért egy infrapanellel 17 fokosra felmelegített szobát kicsit melegebbnek érzünk, kábé 19-20 fokos lesz a hőérzet. Pont úgy, ahogy a felhők közül előbukkanó nap ad meleget egy tavaszi kiránduláson.
Hol érdemes infrapaneles fűtést használni?
Az infrapaneles megoldást sokszor akkor választják, ha az épületben nincs biztosítva a gázsszolgáltatás, nem lehet megoldani a biomassza alapú (pl. fa, pellett stb.) kazán és fűtési rendszer beépítését vagy túl sokba kerülne egy hőszivattyús padlófűtés kialakítása. Gyakran alkalmazzák olyan helyiségekben, ahol nagy a belmagasság (pl. templomokban, csarnokokban) és nehéz lenne „kifűteni” az egész teret, viszont az infrapanel meleget ad a helyiségben tartózkodóknak, dolgozóknak.
Kis méretű lakásokban, hétvégi házakban, nyaralókban is sokszor használják az infrapanelt. Sokszor másodlagos fűtésként is be lehet vetni ezt a technológiát.
Arra azonban érdemes figyelni, hogy ha van egy lakásunk, amiben konvektorokkal vagy cirkóval fűtünk, viszont az épület rosszul szigetelt, elöregedtek a nyílászárók, ott nem megyünk sokra a másodlagos infrapanel fűtéssel sem.
Ebben az esetben érdemes kicserélni az ablakokat, ajtókat modern, jól szigetelő nyílászárókra és elvégezni a homlokzati szigetelést, födémszigetelést.
Mivel elektromos fűtési technológiáról van szó, leginkább ott érdemes bevetni az infrapanelt, ahol mi magunk termeljük meg az elektromos áramot, vagyis egy napelemes rendszerrel felszerelt épületben.
Mik az infrapaneles fűtés előnyei?
Az infrapaneles fűtésnek van néhány komoly előnye.
- Először is: egyszerű és költséghatékony a telepítés folyamata, nem kell hozzá különösebb bontás-építés, nem jár nagy zajjal, kosszal. Ha megfelelően elő van készítve a terep, csak kijönnek a szakemberek és pár óra alatt beszerelik az infrapaneleket.
- Bárhol lehet telepíteni, ahol van elektromos áram és elég hely a paneleknek.
- Gyorsan és hatékonyan működik, a bekapcsolás után pár perc alatt meleget éreznek a szobában tartózkodók. A legjobb hatást úgy érhetjük el, ha a plafonra szereljük a paneleket.
- Ezt a meleget nem „fújja el a szél”, mivel a testeket melegíti az infrapanel és nem a levegőt.
- Külön-külön, célirányosan és egymástól függetlenül fűthetjük a helyiségeket.
- Költséghatékony fűtés tecnológia, ha napelemes rendszerről nyerjük hozzá az áramot.
Vannak-e hátrányai az infrapanelnek?
De ne menjünk el szó nélkül a hátrányok mellett sem:
- Az egyik hátránya az infrapanelnek, hogy nagyon forró a felülete. Vagyis a falra szerelhető vagy a padlóra állítható változatot csak akkor javasoljuk, ha nincsenek a házban random futkározó gyerekek, kutyák, macskák, egyéb házi állatok. A plafonról meleget árasztó infrapanellel nincs ilyen probléma.
- Belső építészeti szempontból az infrapanel hozzá fog tartozni a látványelemekhez. Nem lehet letakarni, elrejteni.
- Hátrány az is, hogy nincs hőtartása a fűtőfelületnek, vagyis csak akkor ad meleget, ha be van kapcsolva. Ez akkor probléma, ha rosszul szigetelt az épület, elavultak a nyílászárók. És áramszünet esetében számolnunk kell azzal, hogy nagyon gyorsan kihűl a lakás.
- Nem szabályozható, vagyis ha bekacspoljuk, maximális energiával adja a meleget.
- Ha nincs kellő teljesítményű napelemes rendszerünk, kifejezetten sokat fizethetünk a villanyszámláért, amennyiben infrapanelekkel fűtünk.
Mekkora infrapanel kell egy 50 m2-es lakás fűtéséhez?
Erre egy mondatban, látatlanban nem lehet válaszolni. Tudni kell hozzá, hogy milyen energetikai állapotban van a lakás (van-e szigetelés, megfelelőek-e a nyílászárók).
Azzal is tisztában kell lenni, hogy milyen funkcióval fogjuk az egyes helyiségeket használni, hány fokra szeretnénk felmelegíteni a szobákat. Más lesz az igény egy műhelyjellegű helyiségben, egy vécében, egy nappaliban vagy a gyerekszobában.
Mielőtt megrendelnénk az infrapaneleket, érdemes egy energetikus szakemberrel egyeztetni, aki felméri az épület állapotát és a mi igényeinket. De hogy mondjunk néhány konkrét számot: van olyan számítás, ami azt javasolja, vegyük a lakótér légköbméterét és szorozzuk meg harmincöttel, úgy megkapatjuk azt a teljesítményt, amivel ki tudunk fűteni egy jól szigetelt, megfelelő nyílászárókkal szerelt épületet.
Vagyis ha van egy 2,70-es belmagasságú 5*5-ös szobánk, akkor 2370 watt teljesítményt kell felmutatnia az infrapaneleknek a megfelelő hőmérséklet eléréséhez. Kelleni fog két 1100 wattos és egy kisebb 200 wattos infrapanel. Egy átlagos teljesítményű (350 wattos) infrapanel mérete 60*60 centi.
Mikor éri meg infrapanellel fűteni?
Ahogy fent is írtuk, akkor éri meg az infrapaneles fűtés, ha nem megy rá ingünk-gatyánk a villanyszámlára, vagyis ha van egy megfelelően méretezett napelemes rendszerünk, ami kiszolgálja az épület energiaigényét az infrapaneles fűtéssel együtt.
Mennyibe kerül az infrapaneles fűtés, lehet-e vele spórolni a gázfűtéshez képest?
Infrapanelt már 25-35 000 forintért is megvásárolhatunk, de egy 350 wattos, jó minőségű panelért már 45-70 000 forintot kell kifizetnünk. A speciálisan nedves helyiségekre kifejlesztett infrapanelek akár 110 – 120 000 forintba is kerülhetnek. Ha van egy 50 négyzetméteres lakásunk, megközelítőleg 550 – 650 000 forintból felépíthetjük a fűtési rendszerünket infrapanelből.
Mennyibe kerül az infrapanelek telepítése, mennyi idő alatt térül meg az infrapanel és a telepítés ára?
Ez is egy soktényezős képlet. 8-10 infrapanelt megközelítőleg 80-100 000 forintért telepítenek. Vagyis kb. 750 000 forintért infrapanelekkel és munkadíjjal együtt telepítünk egy korszerű fűtéstechnikát, ami megfelelően méretezett napelemes rendszerrel akár 5-7 év alatt behozza az árát.
Kérjen díjmentes ajánlatot napelem tanácsadónktól
Ha hatékonyan szeretné csökkenteni otthona energia kiadásait, akkor itt kérjen díjmentes árajánlatot.
A kollégánk megkapja a kérését és egy pontos, az Ön igényeire szabott ajánlattal fogja keresni.