Melyik medence fűtés éri meg a legjobban 2022-ben?
Hogy melyik medence fűtés éri meg a legjobban? Természetesen az, amelyiket napelemről üzemelünk. 🙂 Ennél azért bővebben is belemegyünk a részletekbe, hogy képet alkossunk a medencefűtési lehetőségekről 2022-ben.
Azzal mindenki tisztában van, hogy egy szakszerűen kialakított medence kültéren vagy beltéren egyaránt növeli az ingatlan értékét és komfortfokozatát. A fűthető medence még komolyabb értéket képvisel. A jelenlegi energiaárak mellett azonban nem mindegy, hogy milyen megoldással fűtjük fel a medencénket. Mielőtt belevágnánk a medencefűtések mérlegelésébe, nézzük meg, hogy milyen szempontok játszhatnak szerepet, amikor magáról a medencéről gondolkodunk. Csak hűsölésre, pancsolásra, heverészésre szeretnénk használni, vagy sportolni is akarunk benne? Felnőttek csobbannak a vízbe vagy gyerekek lubickolnak benne órákon át? Utóbbi esetben érdemes legalább 25-28 fokon tartani a hőmérsékletet.
A nyári hónapokban a közép-európai klímaviszonyok mellett éjszakai takarrással, különösebb fűtéstechnológia nélkül is elérhetjük a hőn áhított hőfokot. Tavasszal és ősszel azonban könnyebben lehűl a víz. A 2-3 hónapos medenceszezont kitolhatjuk akár félévre, 7 hónapra egy jól tervezett medencefűtéssel. És ha hosszú távban gondolkodunk, akkor a napelemes medencefűtés éri meg a legjobban.
Mennyi energia szüksége egy medence fűtéséhez?
Vegyük ki a számításból a külső tényezőket, 10 m3 vizet négy óra alatt 1 fokkal tudunk felmelegíteni egy 3 kW-os teljesítményű fűtőberendezéssel. Vagyis ahhoz, hogy megtudjuk, milyen teljesítményű rendszerre van szükségünk, számoljuk ki, hogy mekkora a medence mérete, vegyük hozzá a lakóhelyünk időjárási körülményeit és számoljunk azzal is, hogy az év melyik időszakában szeretnénk használni a medencét. Javasoljuk, hogy egyeztessen szakemberekkel, mielőtt döntene valamelyik medence fűtés technológia mellett.
Milyen technológiák állnak rendelkezésre a medencefűtéshez?
A medencénkből a víz felett elhelyezkedő légréteg felé a hő ⅔-a, a talaj felé pedig ⅓-a szökik el. Vagyis az egyik legokosabb medencefűtési technológia a hő megtartása, az “edény” szigetelése. A medencét alulról alaposan leszigetelhetjük, a tetejét pedig lefedhetjük, na de nem mindegy, milyen módszerrel!
Szolár medencetakaró vagy buborékos fólia
A takarás egy ésszerű megoldás. Ha nyáron betakarjuk a medencét éjszakára akár 5-7 fokkal melegebb marad a víz, mintha nem lenne betakarva. Ezután a napsütésnek már csak pár fokot kell hozzátennie. A szolár medencetakaró nagy előnye, hogy nem túl költséges, egyszerűen kezelhető és mindenféle medencét betakarhatunk vele, vagyis nem csak a kiépített medencénél használhatjuk, hanem a felfújható, a fémszerkezetes vagy a fémpalástos medencéknél is. Hátránya, hogy csak a már meglévő hőenergiát tudjuk megtartani vele, nincs fűtési opció.
A szakemberek azt szokták javasolni, hogy a medencetakarót akkor is használjuk, ha van egyéb medencefűtési technológiánk, hiszen ha letakarjuk a medencét, nem szökik el annyi energia, spórolunk a felfűtésen is. Vannak olyan medencefűtési tecnológiák, amelyek a takarásos módszerhez hasonlóan a napenergiát ejtik csapdába. Ehhez viszont nem a víz felületét fedjük le, hanem egy csőrendszerben melegítjük a napsugarak segítségével a vizet vagy valamilyen folyadékot.
Napkollektoros medencefűtés vagy szolár szőnyeg
A napkollektoros medencefűtés a napenergiát passzívan használja fel. A napkollektort leggyakrabban a háztetőn, garázstetőn szokták elhelyezni, a szolár szőnyegeket azonban ki lehet teríteni a medence közelében is. Az elhelyezésénél fontos, hogy minél több napsütés érje a felületét és ha szükséges, legyen hely további panelek csatlakoztatásához. A víz (vagy egyéb folyadék) mozgatását a gégecsővel ellátott vízforgatókkal tudjuk megoldani. Előnye, hogy környezetbarát, bővíthető és ellenáll az UV sugárzásnak, csak a vízforgató üzemeltetését kell beszámolnunk a rezsiköltségbe. Hátránya, hogy nagyban függ az időjárási viszonyoktól, és ha megfelelően megtervezett rendszert szeretnénk kialakítani, akkor az ára is igen magas.
Külső polikarbonát fedés
A kültéri polikarbonát fedés kiváló, költséghatékony megoldás, hacsak nem szeretnénk olyan medencét és fedést, ami alatt úszni is lehet. A technológia lényege, hogy a fóliasátorhoz hasonlóan a medence fölé helyezett, zárt, műanyag felületen keresztül becsapdázzuk a napsütésből származó energiát. Ennek a fedésnek komoly előnye, hogy egyszerűen fel lehet tenni akár utólag is és nem kell az üzemeltetéséhez többletenergiát használnunk. Védi a medencét a szennyeződésektől, így kevesebb vegyszert kell használnunk a tisztítás során. A hátránya, hogy alaposan utána kell nézni, ha minőségi megoldást szeretnénk és igen magas lehet a költsége egy valóban profi technikának.
Hőszivattyús medence fűtés napelemmel
Az épületek fűtési technolgóiájához hasonlóan ez az egyik leghatékonyabb, leginkább környezetbarát medencefűtési technológia. Egy jó minőségű hőszivattyú 1 egység elektromos áram segítségével akár 4-5 egység hőenergiát képes termelni (ez a szivattyú jósági foka vagy COP-ja), tehát kevés lesz a villanyszámlánk és a rendszer károsanyag-kibocsátása.
Sőt, ha a hőszivattyú üzemeltetéséhez az áramot a tetőnkre szerelt napelemből biztosítjuk, akkor megújuló energiával, és rezsiköltség nélkül fűthetjük a megfelelő hőmérsékletűre a medence vizét.
És ha megfelelő hőszivattyút vásárolunk, akkor nem csak fűteni, de hűteni is tudjuk a medencét, így nem fog se lehűlni, se túlmelegedni a víz. Előnyei: nem függ az időjárástól, olcsó az üzemeltetése, utólag is beépíthető. Hátránya: egy jó minőségű hőszivattyú nem olcsó (kb. 3-400 000 forint), homokszűrőt is be kell építeni.
Elektromos fűtés napelemmel
Az elektromos medence fűtés (ahogy az épület fűtése is) általában akkor éri meg igazán, ha napelemből nyerjük hozzá az áramot. Előnye, hogy egyszerűen telepíthető, könnyen be lehet üzemelni és időjárástól függetlenül biztosítja a kellemes hőmérsékletet. Hátránya, hogy ha nincs napelemünk, jelentősen megnöveli a villanyszámlát. De ezt a hátrányt kiküszöbölhetjük egy jól megtervezett napelem-rendszerrel!
Medence fűtés kazánról (gázcirkó, fatüzelés)
Ezt a megoldást főleg akkor érdemes megfontolni, ha beltéri medencét tervezünk. A legokosabb, ha a medence gépészetét összekapcsoljuk a ház fűtési rendszerével. Komoly előnmye ennek a medence fűtési megoldásnak, hogy nem kell külön fűtőegységet kiépítenünk, a hatékonysága viszont attól függ, hogy milyen teljesítményű a fűtőrendszerünk. Hátránya, hogy nem mindig egyszerű összekapcsolni a medence és a ház gépészetét, emellett pedig jelentősen nagyobb lesz a háztartásunk károsanyag-kibocsátása, ha még a medencét is fosszilis tüzelőanyaggal fűtjük.
Mennyibe kerül a medence fűtés napelemmel?
A napelemes rendszerknél már megszokhattuk, hogy ha jól méreteztünk, akkor nem kell fizetnünk az energiáért. Ez ugyanígy igaz az elektromos vagy hőszivattyús medence fűtés esetén is. Vagyis ha ezt az irányt választjuk, kizárólag a napelem-rendszer telepítésével, bővítésével kapcsolatos költségeket kell fizetnünk. A napelem-telepítés költségét jelentősen csökkenthetjük, ha állami támogatást, pályázatot veszünk igénybe! A medence fűtéséhez szükséges napelem-rendszer kiépítését vagy bővítését több szempont alapján tervezzük meg. Függ az épület fekvésétől, a napsütéses órák számától, és az épület energiaigényétől. A tervezésben mi bármikor örömmel segítünk!
Milyen kritériumoknak kell megfelelnie a medencének, ha napelemmel fűtöm?
Jól karbantartott, szakszerűen kiépített beltéri medencét érdemes elektromos fűtési technológiával ellátni, és az áramot napelem segítségével biztosítani. Ha kültéri, épített medencénk van, akkor hőszivattyút és szolártakarót együttesen érdemes alkalmazni, a napelemet ebben az esetben a hőszivattyú költséghatékony működtetésére használhatjuk.
Mennyire biztonságos a medence napelemes fűtése?
Amennyiben szakember által telepített napelem-rendszerről üzemeltetjük a hőszivattyút vagy az elektromos fűtést, teljesen biztonságosan lehet használni a fűtésrendszert.
Medence fűtése házilag: milyen károkkal, hátrányokkal számolhatunk?
Házilagos megoldásokba ne vágjunk bele! Ahogy sok más területen, itt sem kifizetődő a mekkmester mentalitás. Egy összebarkácsolt medence fűtés balesetveszélyes lehet (áramütés, égési sérülések), és a károsanyag-kibocsátása is jelentősen magasabb lehet egy olyan eszközzel, ami nincs szakszerűen bevizsgálva, ellenőrizve.
Kérjen díjmentes ajánlatot napelem tanácsadónktól
Ha hatékonyan szeretné csökkenteni otthona energia kiadásait, akkor itt kérjen díjmentes árajánlatot.
A kollégánk megkapja a kérését és egy pontos, az Ön igényeire szabott ajánlattal fogja keresni.